Izuzetno popularne u današnje vreme, staklene fasade su sve češći izbor spoljašnjosti modernih građevina multinacionalnih kompanija. Baš takve ističu se u bilo kom urbanom okruženju današnjice. Neretko se desi da prođemo pored vikendice sa prelepim pogledom na prelepom mestu koja ima bar tu jednu stranu u staklu i ostanemo zapanjeni prizorom. Ne bi li svako poželeo takav ambijent sa dovoljno dnevnog svetla i širokim pogledom? Ovakve fasade postale su trend, bilo da ih koristite za privatnu ili poslovnu zgradu. Zato ćemo danas u ovom tekstu pokušati da vam predstavimo sve što treba da znate o njima.
1. Šta je to staklena fasada?
Ona zapravo predstavlja omotač objekta, koji se postavlja kao zavesa na njegovu konstrukciju i na taj način čini fasadnu oblogu koja štiti objekat od atmosferskih uticaja i daje bolju zvučnu izolaciju, daje lepši i moderniji izgled u odnosu na bilo koju drugu vrstu fasade.
Uglavnom su izrađene u kombinaciji sa aluminijumskim ramovima.
Faktori koji se uzimaju u obzir prilikom izbora staklene sasade su sledeći:
- Gde se nalazi objekat na koji će se postavljati ova fasada
- Ukupna težina objekta (kako ne bi došlo do pucanja i razdravajanja stakla i objekta na koji se postavlja)
- Propusnost spoljašnje svetlosti i refleksija
- Termička propustljivost
- Brzina vetra
2. Vrste staklene fasade
- KONTINUIRANA FASADA
Predstavlja klasičnu staklenu fasadu. Njene prednosti su dobra toplotna i zvučna izolacija, jednostavno održavanje I pristupačna cena.
Izrađuje se od vidljivih aluminijumskih profila koji izgledaju kao mreža i ujedno predstavljaju njene nosače. Koriste se za svetlarnike, pokrivanje piramida, nadstrešnice i kupole. Ove fasade imaju jednostavan dizajn i laku izradu.
- STRUKTURALNE FASADE
Ova fasada se dobija lepljenjem stakla na aluminijumski profil koji nije vidljiv te se na taj način dobija utisak jednodelne staklene površine.
Na ovim fasadama prozori nisu vidljivi, što kreira izgled ujednačenosti i veličanstvenosti. Nije savršena samo izgledom već je i savršen izolator od gradske buke.
- POLUSTRUKTURALNE
Razlika u odnosu na strukturalnu fasadu je u tome što se izrađuje od alumijumskog profila koji je minimalno vidljiv po obodima od kog je srukturalna fasada sastavljena. Kod ove fasade stakleni panel i dalje ima dominantnu ulogu.
- “SPIDER” FASADA
Predstavlja estetski najprivlačniju i najpopularniju staklenu fasadu iz razloga što omogućava savijenu formaciju sa pravilnim lukom. Zahvaljući ovim odlikama, daje arhitektama mogućnost za stvaranje umetničkog dela moderne arhitekture.
Za njeno postavljanje koriste se nosači i zatezači različitih vrsta. Najčešće je prisutna na modernim sportskim objektima i futurističkim zgradama.
- DVOSTRUKA FASADA
Kao što sam naziv kaže, ova fasada ima dva sloja stakla. Razmak između tih stakala koristi se za prirodnu ventilaciju prostora. Sledeća prednost je što povećavaju toplotnu izolaciju jer se vazduh između dva sloja zagreva uz pomoć sunčeve svetlosti. Takođe predstavljaju odličan zvučni izolator.
3. Karakteristike staklene fasade
Staklene fasade predstavljaju idealan spoj lepog i korisnog. Ne samo što su “dobar material” za arhitektonska dela već pružaju širok spektar mogućnosti i imaju brojne prednosti u odnosu na druge vrste fasada. Neki od benefita su:
- Zaštita od atmosferskih uticaja
- Brza i jednostavna montaža
- Izvor prirodnog svetla
- Odlične termoizolacione karakteristike
- Odlična zvučna izolacija
- Širok izbor modela
- Izrada od različitih vrsta stakla
- Ušteda energije
Na kraju, sa sigurnošću možemo zaključiti da staklena fasada predstavlja najpovoljnije ekonomsko i estetsko rešenje kako za novogradnju tako i za adaptaciju starih objekata.
Ukoliko ste zainteresovani za ponudu staklenih fasada kompanije Savabien, kontaktirajte nas.